INCIDENTE CU ŞI DESPRE POLIŢIŞTI, LA BUZĂU. FILMARILE AU FOST POSTATE PE FACEBOOK

INCIDENTE CU ŞI DESPRE POLIŢIŞTI, LA BUZĂU. FILMARILE AU FOST POSTATE PE FACEBOOK

După cazurile grave de la Hunedoara, Săcele, Bucureşti şi Bărbuleşti, apar imagini şi de la Buzău cu incidente în care sunt implicaţi poliţişti şi scandalagii.

incidente politisti2 incidente politisti

Unul dintre cazuri s-a petrecut vinerea trecută, în satul Cândeşti, când doi poliţiştii au încercat să legitimeze un bărbat, care nu coopera cu cei doi oameni în uniformă, în timp ce un alt individ filmează şi îi critică pe poliţişti.

Poliţiştii au renunţat la reţinerea bărbatului şi au continuat discuţiile contradictorii cu cei trei scandalagii, iar bărbatul care filmează cu telefonul a început să îi injure şi ameninţe pe poliţişti.

Cei doi poliţişti, care nu aveau nici măşti, nici mănuşi, nu au luat măsuri pe loc, impuse într-o astfel de situaţie. Abia după acest episod filmat, oamenii în uniformă au solicitat sprijinul colegilor de la Secţia de poliţie Berca. Cei trei indivizi au fost amendaţi, valoarea sancţiunilor fiind de aproape 200.000 de lei, iar conducerea IPJ a dispus o verificare în privinţa modului în care au acţionat cei doi poliţişti.

La câteva zile, unul dintre cei doi poliţişti implicaţi în incidentul de la Verneşti apare într-o altă filmare postată tot pe facebook, de către o tânără din Pătârlagele, alături de încă doi tineri, la Tisău, în momentul în care sunt sancţionaţi pentru că nu şi-ar fi justificat prezenţa în zonă. Tânăra care filmează îi reproşează poliţistului că nu poartă mască şi mănuşi, în timp ce ofiţerul îi cere colegului de echipaj, un jandarm, să scoată cătuşele, pentru a le folosi pentru imobilizarea unuia dintre tineri.

Şi în acest caz, conducerea IPJ a demarat verificări cu privire la modul în care a acţionat poliţistul. Un alt caz ajuns în atenţia Poliţiei s-a petrecut la Pârscov, unde mai mulţi bărbaţi au transmis live pe facebook mai multe mesaje injurioase la adresa Poliţiei, în timp ce se aflau la o petrecere. (Mihai Bunăziua)

Publicat de: Editat de:
Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și