ILUMINAT PARŢIAL. DE MOŞ NICOLAE, DOAR CENTRUL ORAŞULUI ARE LUMINI DE SĂRBĂTOARE

ILUMINAT PARŢIAL. DE MOŞ NICOLAE, DOAR CENTRUL ORAŞULUI ARE LUMINI DE SĂRBĂTOARE

Chiar dacă edilii buzoieni şi-au dorit ca oraşul să fie iluminat de sărbători chiar de la 1 decembrie, abia de astăzi vor fi aprinse primele beculeţe. Odată cu inaugurarea oficială a târgului de Crăciun vor fi aprinse luminile din bradul de pe platou. Celelalte zone ale oraşului ar putea fi iluminate de Crăciun, dacă firma care a câştigat licitaţia va finaliza montarea instalaţiilor.

ornamente-1Buzoienii se aşteptau ca oraşul să fie iluminat feeric încă de la 1 decembrie, de Ziua Naţională, aşa cum promiseseră edilii.

Numai că, de la vorbe la fapte, calea este destul de anevoioasă.

Primăria consideră că se lucrează destul de lent, cu puţine echipe şi utilaje şi a solicitat suplimentarea acestora.

Dacă în zona centrală luminiţele de sărbătoare au fost deja instalate, în cursul zilei de azi au fost montate şi cele din brad şi de pe platou.

În următoarea perioadă, echipele de electricieni trebuie să se ocupe în ritm alert şi de celelalte zone ale oraşului.

Se preconizează ca întregul iluminat public de sărbători să fie funcţional din noaptea de Crăciun, pentru ca buzoienii să se poată  bucura de priveliştea feerică, ca de un dar mult aşteptat. (Corneliu Floriceanu)

Publicat de: Editat de:
Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și
Actualitate

Primăria schimbă cișmelele publice

18.06.26 18:15 Ultima modificare 18.06.26 19:09

Înainte ca temperaturile estivale să atingă cote caniculare, edilii orașului au dispus ca toate cișmelele publice din oraș să fie înlocuite cu altele noi, moderne…