Gloria încheie anul cu o victorie. În campionat, echipa hibernează pe loc de play-off

Gloria Buzău a terminat anul cu o victorie în Cupa României. Echipa antrenată de Adrian Mihalcea a câștigat meciul jucat în deplasare, cu Oțelul Galați, dar a fost eliminată din competiție. În campionat, formația din Crâng va hiberna pe loc de play-off.

Echipa din Crâng a câștigat ultimul meci disputat în acest an, aseară, în deplasare, cu Oțelul Galați, în a treia confruntare și ultima din grupele Cupei României. Gloria Buzău a învins cu 2-0 formația antrenată de Dorinel Munteanu, într-o partidă pe care a dominat-o.

Prima reușită a fost semnată de Lazăr, în minutul 29. La cinci minute după revenirea de la vestiare, Boiciuc a marcat golul doi. În ciuda victoriei, Gloria nu va merge mai departe în competiție, având în vedere că a pierdut primele două meciuri jucate în Cupa României, cu Botoșani și UTA Arad.

În campionat, echipa buzoiană termină anul pe 6 în clasament, loc de play-off. În 2023, în sezonul regular, elevii lui Mihalcea mai au de disputat trei partide cu Slobozia, Brașov și Baia Mare.