GLORIA BUZĂU, DEPĂŞITĂ CLAR DE STEAUA, ÎN CUPA ROMÂNIEI. BUZOIENII AU FOST ÎNVINŞI ACASĂ, CU 36 LA 19

Gloria a fost învinsă clar de Steaua, sâmbătă, în Cupa României la rugby. Buzoienii au fost conduşi tot timpul pe tabelă, alergând disperaţi după eseurile care ar fi putut aduce egalarea. Steliştii, mult mai experimentaţi, au taxat fiecare greşală a elevilor lui Costică Mersoiu, reuşind să transforme aproape fiecare ocazie de care au beneficiat.

rugbi 1 rugbi 2

Nicio şansă pentru Gloria Buzău, în confruntarea din Cupa României. Meciul disputat sâmbătă a fost dominat clar de echipa vicecampioană, şi pe fondul unei riposte modeste a buzoienilor.

Elevii lui Costică Mersoiu n-au reuşit să pătreze echilibrul decât câteva minute, steliştii reuşind să se desprindă decisiv în minutul 40, atunci când marcau eseul de 17 la 7. Steaua şi-a majorat avantajul succesiv, astfel că la 7-29 nici cel mai optimist dintre cei 100 de spectatori nu mai spera la vreun final fericit al meciului.

Gloria a avut, totuşi, în al doilea mitan, o rabufnire de orgoliu, reuşind două eseuri, prea puţin pentru a întoarce soarta partidei. La final, tabela arăta 36 la 19 pentru oaspeţi, scor ce reflectă  realitatea din teren.

Gloria va disputa următorul meci tot în Cupa României, cu Dinamo, în deplasare. Partida este programată pe 9 noiembrie. (Andrei Solomon)

Publicat de: Editat de: