O adolescentă din Buzău face parte din echipa României, prezentă la Campionatul European de Volei U17, competiție programată să se desfășoare în Ungaria și Serbia, primul meci fiind programat mâine, 11 iulie.
La nici 13 ani împliniți (e născută în decembrie 2010), Bianca Cucu este una dintre marile speranțe ale voleiului românesc, având deja mai multe performanțe obținute la Clubul Sportiv Școlar Buzău (campioană națională la minivolei – 2022), echipă la care evoluează, sub îndrumarea antrenoarei Alina Nicoleta Bălan.
La majoritatea competițiilor, unde a obținut titlul de ,,cea mai bună jucătoare”, adolescenta din Buzău a fost remarcată și de antrenorii Naționalei, fiind o marcatoare desăvârșită. De altfel, buzoianca a făcut senzație la turneul de calificare pentru EURO 2023 U17, fiind una dintre jucătoarele decisive pentru reușita României.
Bianca are 1.82 m și este extremă în cadrul echipei României.

Adolescenta moștenește pasiunea pentru volei de la mama ei, Andreea Cucu, o fostă sportivă de succes.

Lotul României la EURO U17

Ridicătoare:
3. Maria ȘTIRBU (CSM București)
2. Andreea GRIGORE (Dinamo București)
Universali
11. Carla PÂRV (CSȘ Bega Timișoara)
4. Alexia RUCI (CSM Constanța)
Centri
8. Ioana CRICLEVIȚ (CSM București)
9. Maya FERENCIK (Dinamo București)
10. Daria Cocan (LPS Cluj Napoca)
15. Daria BARBU (Dinamo București)
Extreme
7. Sara BURICEA (Dinamo București)
14. Maria CIMBRU (Dinamo București)
17. Bianca CUCU (CSȘ Buzău)
12. Andreea PUICĂ (Dinamo București)
Libero
1. Eva VIZITIU (CNNT Craiova)
6. Maria COMAN (Dinamo București)
Staff tehnic:
Alina ȘTEFĂNESCU team manager
Adrian RADU antrenor principal
Luminița TROMBIȚAȘ antrenor secund
Adrian NEGREI antrenor secund
Mircea GÂTEJ statistician
Mihai MINCĂ kinetoterapeut
Adversarele României la Euro 2023, în grupa de la Bekescsaba (Ungaria)
11.07 – ora 21:00 Slovenia
12.07 – ora 15:30 Turcia
13.07 – ora 15:30 Grecia
15.07 – ora 18:30 Ungaria
16.07 – ora 13:00 Germania
18.07 – ora 13:00 Franța
19.07 – ora 21:00 Belgia






