FĂRĂ LAPTE ŞI CORN LA ÎNCEPUTUL ANULUI ŞCOLAR. PRODUSELE VOR VENI CEL MAI DEVREME ÎN OCTOMBRIE

FĂRĂ LAPTE ŞI CORN LA ÎNCEPUTUL ANULUI ŞCOLAR. PRODUSELE VOR VENI CEL MAI DEVREME ÎN OCTOMBRIE

Elevii din judeţul Buzău nu vor beneficia la începutul anului şcolar de gustarea gratuită, distribuită prin programul “Lapte şi corn”. Cel mai devreme, produsele urmează să ajungă în şcoli din luna octombrie. De altfel, a devenit o situaţie aproape obişnuită ca laptele şi cornul să fie livrate ele­vilor după înce­perea cursurilor, pentru că licitaţiile pentru atribuirea contractelor nu sunt gata

INVATAMINTAnul acesta, preşcolarii şi şcolarii vor trebui să aştepte câteva săptămâni după începerea anului şcolar până vor beneficia de programul guvernamental laptele şi cornul.

Întîrzierea este generată de schimbări ce au survenit în legea achiziţiilor publice.

Anul acesta ar urma să primească lapte şi corn, prin programul guvernamental, peste  46 de mii de copii din judeţul Buzău. 

Valoarea contractului pus la bătaie de Consiliul Judeţean este de aproximativ 8,4 milioane de lei fără TVA, mai puţin decît anul trecut, când a fost de 9, 15 milioane de lei.

La Buzău, veşnic câştigătoare a acestui contract este societatea Meridian Agroind Râmnicu Sărat. Anul trecut, firma a subcontratat societatea Bo­romir care a distribuit cornul elevilor.

Şi anul trecut elevii au primit cu întârziere produsele din cadrul programului laptele şi cornul, chiar dacă nu avuseseră loc modificări legislative, ci cauzate de licitaţiile târzii. (Mirela Copariu)

Publicat de: Editat de:
Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și