Luni, 1 Decembrie, Familia Regală a României a ales să facă un drum simbolic cu trenul regal, pe întreg parcursul zilei.
În trenul regal vor fi prezenţi Principesa Moştenitoare Margareta şi principele Radu. Alteţele lor vor fi însoţite de Principesa Maria şi Principele Nicolae şi de Arhiducesa Maria Magdalena a Austriei, fiica Principesei Ileana a României, împreună cu soţul ei.
De-a lungul traseului stabilit, cu plecare de la Sinaia, Familia Regală a ales să oprească în municipiile Ploieşti, Focşani, Râmnicu-Sărat şi Buzău, înainte de a ajunge la Bucureşti.
Trenul regal va intra în gara Buzău la ora 11.55 şi va staţiona până la ora 12.10.
Familia Regală invită buzoienii să vină la gară pentru a aduce împreună un omagiu întemeietorilor României Mari.
Călătoria Alteţelor Lor Regale este menită să aducă şi un omagiu regelui Ferdinand Întemeietorul şi reginei Maria.
Călătoria regală se va încheia spre seară, când trenul va face ultima oprire în Gara Băneasa.
La ora 11.55, după ce se va termina parada militară, buzoienii vor putea întâmpina trenul Regal în Gara Buzău.


