Gloria rămâne în cursa pentru o nouă prezență în Europa, după ce, în această seară a dispus de principala candidată, Măgura Cisnădie. Fetele de la Buzău s-au impus cu 31 la 27, într-un meci în care nu prea aveau altă variantă decât cea a victoriei.
Gloria a început în trombă, a condus cu 2 la 0 și s-a apărat bine, primind primul gol abia în minutul 5. Buzoiencele au condus aproape toată prima repriză, dar, poate pe fondul unei relaxări, oaspetele reușeau, în minutul 20, să reintre în meci. Mai mult, Cisnădie conducea cu 9 la 8 în minutul 21, dând impresia că pot încurca socotelile elevelor lui Adrian Chiruț. Din fericire, împinse de la spate de public, roș-albastrele, cu Harabagiu în zi de grație, au revenit relativ repede, reușind să intre la cabine cu un avantaj de 4 goluri, 16 la 12.
Diferența dintre cele două combatante s-a mărit constant după pauză, Gloria conducând, la un moment dat, cu 25 la 18, moment în care nu se mai punea problema câtigătoarei. Măgura a mai redus din handicap, tardiv însă pentru fetele lui Weber. La final, un 31 la 27 pentru Gloria, rezultat ce duce Buzăul până pe poziția a patra a Ligii Florilor. Mai mult, cum Cisnădie are un program mai dificil, se poate spune că Gloria a luat prim-planul, în această cursă către un loc în cupele europene.


