Președintele Consiliului Județean, Petre Emanoil Neagu a făcut un anunț pentru toți cei care pun la îndoială finalizarea lucrărilor la podul de la Vadu Pașii. Neagu a spus că din această toamnă se va circula pe noul pod de la Vadu Pașii, în timp ce vechiul pod va fi restaurat și păstrat ca monumet istoric.
Anunț important făcut astăzi de președintele Consiliului Județean. Circulația rutieră pe podul de la Vadu pașii va fi redeschisă în această toamnă, în ciuda zvonurilor apărute în ultima vreme.
De asemenea, vechiul pod va fi restaurat și conservat ca monument istoric.
Legătura rutieră între Buzău şi Vadu Paşii este întreruptă de peste 15 ani, după ce podul vechi, realizat după planurile lui Anghel Saligny, a fost puternic avariat de viituri. (Mirela Copariu)


