Din nou pe patine. Patinoarul „Ice Magic” va reveni la Primărie.

Din nou pe patine. Patinoarul „Ice Magic” va reveni la Primărie.

Buzoienii ar putea avea din nou posibilitatea de a-și lua patinele din cui și de a merge la patinaj. Municipalitatea se află în negocieri pentru a prelua din nou Patinoarul în administrare. Vestiarele și toaletele existente vor putea fi folosite și pentru Stadionul de Atletism.

Primăria Buzău a pus deoparte în bugetul pe acest an suma de 50.000 euro pentru preluarea în administrare a patinoarului „Ice Magic”, de pe Calea Eroilor.

Conform normelor legale, a fost făcută și o evaluare autorizată privind investițiile efectuate la patinoar  în perioada de timp în care locația a fost preluată prin contract de asociere cu Primăria.

Din momentul în care se va cădea de acord asupra prețului în urma negocierii, Municipalitatea va propune preluarea obiectivului într-o ședință a Consiliului Local Municipal, probabil în luna februarie.

Patinoarul este funcțional, dar se va face și o expertiză pentru stabilirea intervențiilor necesare în această locație.

Dacă preluarea va fi efectuată nu va mai fi necesară ridicarea unei noi construcții pentru vestiarele Stadionului de Atletism, iar parcarea care deservește cele două obiective sportive și de agrement va fi reabilitată complet.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și
Actualitate

Primăria schimbă cișmelele publice

18.06.26 18:15 Ultima modificare 18.06.26 19:09

Înainte ca temperaturile estivale să atingă cote caniculare, edilii orașului au dispus ca toate cișmelele publice din oraș să fie înlocuite cu altele noi, moderne…