(VIDEO) Deputatul USR Marius Alecsandru: În sfârșit, mi-a intrat proiectul cu autonomia energetică a spitalelor

(VIDEO) Deputatul USR Marius Alecsandru: În sfârșit, mi-a intrat proiectul cu autonomia energetică a spitalelor

În sfârșit, mi-a intrat proiectul cu autonomia energetică a spitalelor, al cărui inițiator sunt, în dezbare la sala de plen!„, a anunțat deputatul USR de Buzău, Marius Alecsandru, despre inițiativa legislativă care a fost una dintre promisiunile sale din campania electorală la alegerile parlamentare.

Ideea acestui proiect, ca inițiator, mi-a venit atunci când am văzut situația din Gaza, atunci când spitalul a fost încercuit și, practic, generatorul nu mai putea fi alimentat cu combustibil și, astfel, nu se mai puteau salva vieți omenești.

Atunci m-am gândit, ca și specialist în sisteme fotovoltaice, ca inginer, că dacă ar fi fost acolo un sistem fotovoltaic obligatoriu cu stocare în baterii, acest sistem ar fi conferit o continuitate a actului medical și ar fi putut salva vieți.

Așadar, acest proiect de lege vine să creeze un cadru legislativ prin care spitalele regionalle, spitalele judetene implementează astfel de sisteme de producere de energie regenerabilă cu stocare obligatoriu, practic, ca și exemplu, pot fi sisteme fotovoltaice cu stocare în baterii sau, pe viitor poate fi și stocare în Hidrogen și, astfel, se creează o funcționare insulară și se conferă continuitate actului medical și în situația stărilor de urgenţă, de alertă, în situația unui blackout energetic, practic se pot salva vieti si se conferă astfel continuitatea actului medical!„, a transmis parlamentarul buzoian.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și