Mai mulţi telespectatori Campus TV şi-au manifestat nemulţumirea cu privire la modul în care sunt tăiaţi copacii în municipiul Buzău.
Conducerea Urbis Serv a menţionat că nu este vorba de tăiere ci de toaletare şi că aceasta este făcută de specialişti cu scopul însănătoşirii copacilor.
Anul trecut pe Bulevardul Spiru Haret s-a dispus toaletarea copacilor, iar unii dintre locatarii din zonă şi-au manifestat nemulţumirea. Conform directorului Urbis Serv, copacii respectivi n-au murit, ba dimpotrivă, s-au dezvoltat frumos.
Toaletarea copacilor vizează sănătatea copacilor dar şi evitarea accidentelor care pot avea loc la vânt puternic. Ea se repetă o dată la cinci ani.
(Mirela Copariu)




A) Copacii sunt realmente SLUTITI, cine a mai venit cu aceste inovatii cretine?!?
B) Unde se duc lemnele (cand se duc) dupa taiere?
Ca presupun ca exista un numar mare de metri cubi; ii contorizeaza cineva?
Ma astept sa existe si baliverne precum ca se doneaza, dar verifica cineva (si cum?) ca se preda TOT ce se taie?!? Sau e tot o mica „afacere cinstita” „tip Buzau” precum smenul maxi-taxi unde „alesii” permit capusarea Transbus de catre firme private prin nerespectarea traseelor si orarelor, maxi-taxi-urile „adaptandu-si” circulatia in asa fel incat sa circule permanent cu 1-2 minute in fata autobuzului pe care il capuseaza?