În perioada 22-23 septembrie 2021, la Buzău, se desfășoară conferinţa internaţională „O nouă Europă Centrală – 100 de ani de la crearea primului sistem defensiv regional” organizată de Institutul pentru Studii Politice de Apărare şi Istorie Militară în colaborare cu Primăria municipiului Buzău, Divizia 2 Infanterie „Getica” şi Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu”. Ampla manifestare științifică istorică reunește istorici de renume din Austria, Cehia, Franţa, Germania, Polonia, Republica Moldova, Serbia şi Slovacia.
Manifestarea ştiinţifică îşi propune să marcheze aniversarea a 100 de ani de la crearea primului sistem regional de alianţe în Europa centrală. În acest sens, reuniunea urmăreşte să ofere noi perspective de abordare şi înţelegere a unor evenimente istorice care au desenat geopolitica spaţiului central-european între cele două războaie mondiale, având ca repere Alianţa dintre România şi Polonia şi Mica Înţelegere.
La conferinţa internaţională „O nouă Europă Centrală – 100 de ani de la crearea primului sistem defensiv regional” participă oficiali din cadrul structurilor de apărare naţională şi ordine publică, cercetători ştiinţifici, cadre didactice universitare, militari şi civili, atât din ţară, cât şi din străinătate, diplomaţi militari acreditaţi la Bucureşti precum şi reprezentanţi ai mass-media.
În cadrul reuniunii a fost prezentat și proiectul editorial „România în sistemul regional de alianțe din perioada interbelică” care include două volume de culegeri de documente referitoare la relațiile româno-polone și la relațiile dintre România și Mica Înțelegere. Conferinţa se va încheia mâine la Centrul Cultural „Alexandru Marghiloman” cu Masă rotundă: Alianțe și aranjamente regionale de securitate în perioada interbelică. Lecții învățate.


