Zilele acestea, Inspectoratul Şcolar Judeţean a organizat al treilea concurs pentru directori în decurs de un an. De această dată, procedura a fost simplificată, iar candidaţii au avut de susţinut doar un interviu. La Buzău s-a făcut selecţia pentru cele 25 de posturi rămase libere.
Interviurile au avut loc ieri şi astăzi, la Şcoala Gimnazială „George Emil Palade” din municipiul Buzău. A fost vorba despre o nouă metodologie de organizare a concursului, mai accesibilă pentru candidaţi.
Selecţia s-a făcut pentru cele 25 de posturi de director şi director adjunct rămase vacante după concursul organizat tot în această vară.
Noii directori ce vor fi numiţi prin detaşare au fost aprobaţi, astăzi, în Consiliul de Administraţie al Inspectoratului Şcolar. (Mihai Bunăziua)


