Concurenţă mare pe posturile scoase la concurs de Inspectoratul Judeţean de Poliţie Buzău din sursă externă. Aproape 700 de buzoieni au depus cereri pentru a se putea înscrie la examen. Concurenţa cea mai mare se înregistrează pentru postul de ajutor de şef de post din comuna Ziduri. În perioada următoare candidaţii vor trebui să îşi întocmească dosarele, apoi să susţină probele care vor debuta cu cele eliminatorii.
Într-o săptămână, cât au durat înscrierile la concursul pentru ocuparea din sursă externă a celor 40 de locuri de poliţişti în cadrul posturior de poliţie rurală, aproape 700 de candidaţi au depus cereri. Acţiunea a fost de un real succes, iar candidaţii au vârste cuprinse între 18 şi 50 de ani. Cea mai mare concurenţă este pe postul din comuna Ziduri pentru care au optat 28 de candidaţi.
De asemenea, pe postul vacant pentru reîncadrare de la Vipereşti sunt 10 candidaţi înscrişi. După încheierea perioadei de înscrieri, candidaţii vor fi examinaţi medical şi psihologic şi vor susţine probele sportive. În 14 mai va avea loc examenul scris. Cei care vor promova nu vor putea să părăsească postul timp de trei ani. (Mirela Copariu)



Evident. Decat sa inveti, mai bine te faci „politian”…