Controalele efectuate în weekend de reprezentanţii ISU Buzău la mai multe cluburi, baruri, discoteci şi restaurante de pe raza judeţului s-au lăsat, iniţial, doar cu amenzi şi avertismente.
În cursul zilei de ieri, reprezentanţii ISU au decis închiderea unuia dintre localurile controlate din municipiul Buzău, mai exact berăria de pe Bd. Gării, vizavi de Colegiul Hasdeu.
Decizia de oprire a funcţionării ori utilizării construcţiei a fost luată ca urmare a încălcării grave a cerinţelor de securitate la incendiu, aşa cum este afişat şi pe uşa berăriei. Reprezentanţii ISU au găsit în locaţia verificată foarte multe deficienţe care, în cazul izbucnirii unui incendiu, ar fi putut duce la pierderea de vieţi omeneşti.
În această perioadă alţi 5 administratori de localuri din Buzău au decis să îşi închidă porţile pentru clienţi, chiar înainte de venirea pompierilor în control.
De la începutul lunii şi până astăzi, reprezentanţii ISU au făcut 82 de controale în astfel de locaţii, au descoperit 169 de deficienţe, parte dintre ele la instalaţiile electrice şi la instruirea personalului. De asemenea, s-a dat 121 de amenzi în valoare totală de peste 2,2 miliarde de lei vechi.
(Mirela Copariu)


