După discuții aprinse consilierii municipali au aprobat creșterea taxelor și impozitelor de anul viitor. Buzoieni vor simți la buzunar mărirea dărilor atât la clădiri, cât și la terenuri și mașini. Schimbările fiscale ar fi trebuit să fie aplicate cu ani în urmă și nu s-ar fi simțit atât de pregnant ca în această perioadă, când au crescut prețurile la energie, servicii și hrană iar inflația este o problemă majoră.
Consilierii locali municipali au aprobat astăzi în ultima ședință CLM din acest an proiectul de hotărâre privind stabilirea taxelor și impozitelor locale pentru anul 2026 la nivelul municipiului Buzău.
Directorul de la Direcția Economică a Primăriei a explicat care vor fi impozitele pentru clădiri și mașini începând cu anul viitor, dând ca exemplu un apartament central de 58 de metri patrați.
În exemplul dat, impozitul se va mări de la 290 de lei la 540 de lei, adică o șreștere de circa 90 la sută față de anul în curs.
Creșterea dărilor către Primărie ar trebui să crească și suma încasărilor de la contribuabili.
Primarul este obligat să respecte legea și să aplice creșterile fiscale, deși este de acord că nu pică tocmai bine pentru populație.
Pe timpul dezbaterilor pe proiectul de hotărâre, câțiva reprezentanți de la AUR Buzău au afișat texte de protest față de schimbările fiscale.
Primarul Toma îi îndeamnă pe buzoioeni să-și achite dările către Municipalitate pentru că banii de la ei vor fi
cheltuiți cu chibzuință și vor contribui la dezvoltarea orașului și a comunității buzoiene.





De la 75 la suta cum a ajuns la 90 la suta..direct din imagine nu a convincing doar a mentionat suma apart a crescut cu 90 la suta a da sa nu mai scrie unul mergi si invata limba rumina..bolojan egal 70 la suta plus 5,5 inflatie ..pina la 90 different egal inteligenta consilierilor buzoienii sa traits bine ura basescu in noul an