În fiecare an, venirea iernii este un coşamr pentru o parte din locuitorii orasului Buzau.
În ultimele zile, telefonul Campus Tv a fost asaltat cu apeluri ale cetăţenilor care invitau echipele de filmare pe strada lor, plină de noroi şi bălţi. Localnicii de pe strada Izvor de pildă se plang ca gurile de canalizare sunt mai sus de nivelul străzii. În consecinţă, apa pluvială nu are unde să se scurgă şi după ploaie strada dar şi curţile locatarilor se inundă.
La doi paşi de strada Izvor se află strada Viilor, de asemenea fără asfalt. Şi aici, riveranii îşi încalţă copiii cu cizme pînă la capătul străzii, pe care le schimbă apoi cu pantofii de şcoală.
Promisiuni din partea edililor au primit în nenumărate rînduri, mai ales în perioada campaniei electorale.
În cealaltă parte a oraşului, zona din spatele Filaturii e pur si simplu un ghetou. Strada Iazului poate fi lesne redenumita ca strada Iadului. Baltile din piaţeta aflată în centrul ghetoului sunt atît de adînci încît riveranii nu-şi fac curaj să le traverseze nici încălţaţi cu cizme de gumă.
Şi aici, oamenilor li s-a promis asfalt în nenumărate rînduri, dar fără niciun rezultat.
Dacă pentru toţi aceşti buzoieni municipalitatea buzoiană nu a găsit niciodată bani de astfalt în schimb pentru ultimul cartier al oraşului, Orizont, Primăria Buzău alocă anual zeci de miliarde. Astfel se face că aici astfaltul este impecabil, iar noroiul inexistent.



… ei, sunteti rai, nu-i peste tot asa.
De exemplu in Orizont, unde s-au mutat multi dintre smena,,, aaa… smeche… aaa pamenii care „muncesc” (mai mult cu gura) in orasul asta,acolo e frumos asfaltat, ca doar trebuie sa contribuie si „alesii” cu ceva la afacerea imobiliara a omului ala, nu? Si doar n-o sa dea din banii lor cand pot sa dea din ai nostri, sub pretextul ca face parte tot din orasul Buzau, insa cand vrea sa intre un cetatean „de rand” e oprit la bariera…
Misto faza, un fel de „oras interzis” rezervat gusatilor intretinut pe banii vasalilor…
Pregatiti-va de rascoala, ca „alesii” astia au pierdut total legatura cu „cetatenii” si nu se „simt” sa plece singuri de la ciolan, trebuie „ajutati” sa priceapa ca orasul asta nu e mosia lor, desi ei probabil sunt convinsi ca este!