În fiecare iarnă, sute de elevi din toata ţara contractează, unii de la alţii, pediculoza. În mod paradoxal, multe dintre cazuri se înregistrează în oraşele mari. Medicii recomandă ca la primele simptome să fie consultat medicul de familie, pentru un tratament adecvat.
Micii paraziţi se răspândesc cu uşurinţă, atât în unităţile de învăţămînt rurale cât şi în şcolile cu ştaif. În general, comunităţile copiilor, şcolari sau preşcolari, sunt cele mai expuse pentru infestarea cu pediculoză. Faptul că unii copii au păduchi, nu denotă, neapărat, că în şcoli sau grădiniţe este o igienă precară. Păduchii se transmit prin contactul direct dintre două persoane, sau prin obiecte de uz personal, precum fesuri şi geci. Mai mult, sunt expuşi pediculozei şi părinţii. Tocmai de aceea, medicii recomandă controale cât mai dese, în special pe timpul lunilor de iarnă.
Deoarece păduchii „împrumută” deseori culoarea firului de păr, ei devin relativ greu de detectat. Primele semne ale infestării cu păduchi sunt mâncărimile. Pediculoza poate fi observată prin firele de păr, cel mai frecvent în zona cefei, sau după urechi.
Pediculoza capilară se poate trata in ambulatoriu, cu soluţii, unguente sau spray-uri eliberate fără reţetă. Este recomandată, totuşi, o vizită la cabinetul medicului de familie, pentru prescrierea unui tratament adecvat, în funcţie de vârsta persoanei infestate.
Păduchii se răspândesc cel mai frecvent prin contactul direct dintre capetele a două persoane sau prin folosirea aceloraşi haine, perii sau căciuli. Tocmai de aceea, copiii trebuie să evite contactul direct cu colegii şi să nu împrumute obiecte personale. De asemenea, părinţii trebuie să-şi rezerve, periodic, câteva minute, pentru a inspecta parul copiilor. (Andrei Solomon)


