ALTERNATIVE PENTRU POLIŢIŞTII LOCALI. CE SE VA ÎNTÂMPLA CU CEI 323 DE POLIŢIŞTI RĂMAŞI FĂRĂ MUNCĂ

ALTERNATIVE PENTRU POLIŢIŞTII LOCALI. CE SE VA ÎNTÂMPLA CU CEI 323 DE POLIŢIŞTI RĂMAŞI FĂRĂ MUNCĂ

Prin adoptarea noii organigrame, 323 de poliţişti locali vor rămâne fără loc de muncă. Consilierii locali au propus sau au solicitat soluţii alternative pentru cei concediaţi. Iată câteva dintre propunerile exprimate în plenul Consiliului Local Municipal.

paznici-scoli-11Înainte de a trece la votarea noii organigrame a Primăriei, prin adoptarea căreia 323 de poliţişti locali îşi vor pierde locurile de muncă, mai mulţi consilieri au încercat să găsească soluţii alternative pentru aceştia.

Primarul Constantin Toma a precizat încă o dată că se fac toate diligenţele ca poliţiştii locali care asigurau paza şcolilor şi a instituţiilor să fie preluaţi de firmele care vor câştiga licitaţiile.

De asemenea, pentru aceia care au studii, există 140 de posturi libere generate de noua organigramă, pentru care pot aplica.

Noua organigrama îşi va face efectul de la 1 noiembrie iar cei rămaşi fără serviciu vor mai beneficia de un preaviz de 20 de zile lucrătoare. (Corneliu Floriceanu)

Publicat de: Editat de:
Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și
Actualitate

Primăria schimbă cișmelele publice

18.06.26 18:15 Ultima modificare 18.06.26 19:09

Înainte ca temperaturile estivale să atingă cote caniculare, edilii orașului au dispus ca toate cișmelele publice din oraș să fie înlocuite cu altele noi, moderne…