ALO, DISTRIGAZ! CÂND ASTUPAŢI GROAPA ASTA? LUCRARE NEFINALIZATĂ, LĂSATĂ ÎN INTERSECŢIE

ALO, DISTRIGAZ! CÂND ASTUPAŢI GROAPA ASTA? LUCRARE NEFINALIZATĂ, LĂSATĂ ÎN INTERSECŢIE

De multe ori companiile de utilităţi care efectuează lucrări pe străzile din oraşul Buzău îşi lasă abandonate şantierele. Unul dintre exemplele concludente este cel din zona unei intersecţii situate în apropierea unui supermarket din cartierul Broşteni. Aici, după ce au săpat pentru o lucrare la reţeaua de gaze, muncitorii au lăsat de o groapă neastupată de mult timp. Oficialii din Primărie ameninţă cu sancţiuni drastice.  

groapa-lucrari-gaze1De mai bine de două luni, pe Aleea Sporturilor, la intersecţia cu două străzi din zona unui supermarket, tronează o groapă, ce-i drept împrejmuită corespunzător, însă care nu a fost astupată, aşa cum cere legea în cazul acestor intervenţii. Lucrarea aparţine celor de la compania de gaze, însă ei nu au mai catadicsit să şi asfalteze la loc.

Responsabilii din Primărie s-au sesizat şi ei abia zilele acestea şi au început demersurile pentru a afla de ce zona nu a fost readusă la stadiul iniţial.

În vara acestui an, în Consiliul Local Municipal, s-a adoptat un nou regulament de disciplină în construcţii. O comisie specială va avea în sarcină identificarea cazurilor în care nu se respectă autorizaţiile.

În aceste condiţii, şefii din Primărie anunţă toleranţă zero faţă de aceste situaţii.

Rămâne de văzut în cât timp, după intervenţia autorităţilor, cei de la compania de gaze vor rezolva problema de pe Aleea Sporturilor. (Mihai Bunăziua)

Publicat de: Editat de:
Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și
Actualitate

Primăria schimbă cișmelele publice

18.06.26 18:15 Ultima modificare 18.06.26 19:09

Înainte ca temperaturile estivale să atingă cote caniculare, edilii orașului au dispus ca toate cișmelele publice din oraș să fie înlocuite cu altele noi, moderne…