Un buzoian de 59 de ani aflat la volanul unui autoturism Dacia a pierdut controlul volanului, a intrat pe contrasens si a izbit frontal un microbuz care circula regulamentar.
Evenimentul rutier s-a produs într-o curbă periculoasă, pe între Dealul Viei şi Sărăţeanca, pe raza comunei Merei, pe DJ205. În urma impactului trei persoane au fost transportate la Spitalul Judeţean pentru îngrijiri medicale. E vorba de soferul şi pasagerul din autoturism şi o tanara din microbuz.
Una dintre victimele accidentului, dignosticată cu traumatism cranio-cerebral a fost transportată la spitalul Bagdasar-Arseni din capitală. Celelalte două persoane rănite au rămas la spitalul buzoian.
În urma accidentului, traficul pe DJ 05 a fost inteerupt mai bine de o jumătate de oră.


