Un alt bărbat dispărut în perioada codului roşu de visol de la sfârşitul lunii ianuarie a fost găsit mort de către poliţişti. Bărbatul de 65 de ani nu a mai fost văzut de pe 26 ianuarie dar cunoscuţii au anunţat dispariţia sa abia pe 5 ianuarie. Ca şi bărbatul descoperit ieri, buzoianul plecase de la Buzău, se îndrepta către satul Odaia Banului şi a fost găsit decedat în apropierea satului Gomoieşti, comuna Costeşti.
Bărbatul de 65 de ani locuia singur în Buzău şi avea o casă în satul Odaia Banului unde creştea animale şi porumbei.
Pe 26 ianuarie a plecat să dea de mâncare animalelor şi de atunci nimeni nu l-a mai văzut. Abia pe 5 februarie un prieten al bărbatului a sunat la poliţie şi a anunţat dispariţia lui.
Poliţiştii l-au căutat fără întrerupere, iar astăzi i-au găsit cadavrul îngheţat pe câmp în zona Gomoieşti din comuna Costeşti, la nici un kilometru distanţă de locul unde a fost descoperit ieri cadavrul bărbatului de 44 de ani.
Potrivit localnicilor, cei doi, bărbatul găsit ieri şi cel găsit astăzi se cunoşteau, dar nimeni nu ştie dacă au plecat împreună din Buzău spre satul Odaia Banului sau separat.


