Publicat la: 30.08.2019. 18:12 / 1.010 views

LUPII BUZĂULUI, EGAL ÎN PRIMA ETAPĂ. HC BUZĂU A REMIZAT, 23 LA 23, CU CSM REŞIŢA

Debut cu un rezultat de egalitate, în Liga Zimbrilor, pentru HC Buzău. Lupii au fost la câteva secunde de victorie, dar gazdele de la Reşiţa au reuşit să egaleze în ultimele momente ale partidei, la 23. Alin Şania şi Nosrati au fost golgeterii Buzăului, ambii cu cate 9 reuşite.

alin sania actiune csm resita handbal hc buzau csm resita 23-23

HC Buzău a terminat la egalitate prima partidă oficială din stagiunea 2019-2020, a Ligii Zimbrilor, disputată în deplasare, în compania formaţiei CSM Reşiţa, scor 23-23 (12-7) la pauză.

Buzoienii au reuşit să revină în joc, după ce la pauză erau conduşi la cinci goluri diferenţă. Lupii îşi puteau adjudeca victoria, dar, la ultima fază a partidei, gazdele au reuşit să înscrie.

Pentru buzoieni au încris Nosrati şi Alin Şania, câte nouă goluri. Au mai marcat Mironescu, Bejinariu, Ionescu şi Anton.

Etapa viitoare, HC Buzău va întâlni în Sala Sporturilor Romeo Iamandi formaţia CSM Focşani. Partida va avea loc pe 5 septembrie, ora urmând a fi stabilită. (Andrei Solomon)