GLORIA REDIVIVUS. REPRIZĂ SECUNDĂ DE POVESTE, ÎN MECIUL CU SLATINA

Cele două grupări care disputaseră duminică restanţele cu Vâlcea, respectiv CSM, s-au întâlnit aseară, la Buzău, în prima partidă contând pentru etapa a douăsprezecea a Ligii Florilor.

gloria slatina 1 gloria slatina 2

Gloria a suferit în prima repriză, după ce a condus la două goluri, în startul meciului, dar s-a văzut condusă către finalul primei părţi.  Cum – necum, buzoiencele au reuşit să treacă peste oboseala acumulată în derbiul cu Rm. Vâlcea şi să egaleze, şi pe fondul lipsei de conentrare a oaspetelor, fetele de la Slatina nereuşind să înscrie în ultimele şase minute ale primei reprize.

Al doilea mitan a fost unul fără istoric, buzoiencele reuşind să preia conducerea, să se desprindă la 18-13 şi să crească treptat diferenţa, pe fondul resemnării echipei din Slatina. Ca o scuză, antrenoarea oaspetelor acuza diferenţa de valoare dintre primul şapte şi restul lotului de la Slatina, poate principala cauză pentru care oltencele au “căzut”, în a doua repriză.

Pentru buzoience, victoria cu Slatina a reprezentat o mare realizare, mai ales după oboseala şi stresul acumulate în meciul cu Râmnicu Vâlcea.

Echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă şi Romeo Ilie a obţinut aseară a opta victorie a sezonului, acumulând astfel 25 de puncte, la fel ca vicecampioana CSM Bucureşti. (Andrei Solomon)

Publicat de: Editat de: