Publicat la: 10.09.2018. 18:53 / 1.283 views

GLORIA, LA A TREIA VICTORIE CONSECUTIVĂ. BUZOIENII VISEAZĂ, DEJA, LA LIGA A II-A

SCM Gloria a reuşit cea de-a treia victorie consecutivă, de la startul ligii a III-a. Sâmbătă seara, roş-albaştrii au dispus de Sporting Liesti, una dintre echipele tari ale seriei, cu 2 la 0. Graţie startului excelent, elevii lui George Timiş visează, deja, la promovarea în eşalonul secund.

gloria 1  gloria 2

Gloria are un început excelent de sezon, cu trei victorii din tot atâtea posibile. Sâmbătă, pe Municipalul din Râmnicu Sărat, buzoienii au dispus de una dintre echipele tari ale seriei, Sporting Lieşti, cu 2-0.

Ambele goluri ale victoriei au fost înscrise târziu, în ultimul sfert de oră. Andrei Truţă a deschis scorul în minutul 75, pentru ca Ricardo Mihalache să dubleze avantajul buzoienilor, în minutul 86. Cu 9 puncte din tot atâtea posibile, Gloria conduce clasamentul seriei, la egalitate cu Oţelul Galaţi. Cele două grupări se vor întâlni săptămâna viitoare, pe malul Dunării, într-o confruntare ce va constitui derby-ul seriei.

În alte două partide ale etapei a III-a,  Metalul a fost învinsă cu 1-2 de Bucovina Rădăuţi, iar CSM Rîmnicu-Sărat a remizat în deplasare, cu CSM Paşcani. (Andrei Solomon)