Publicat la: 16.06.2017. 18:15 / 2.243 views

FINALA DE LA MIEZUL NOPŢII. FC BUZĂU, LAUREATA CUPEI ROMÂNIEI, DUPĂ UN MECI MARATON

FC Buzău a căștigat aseară, după o partidă cu emoţii, finala judeţeană a Cupei României. Elevii lui Vasile Tudose s-au impus greu, în minutul 120, în faţa câştigătoarei ultimelor două ediţii, Voinţa Lanurile.

cupa 1A  fost nevoie de 120 de minute, pentru ca ediţia judeţeană a Cupei României să fie decisă.

Elevii lui Vasile Tudose au reuşit să se impună, în ultimul minut al prelungirilor, într-o partidă despre care toţi spectatorii credeau că se va decide la loviturile de departajare.

Golul lui Cîmpeanu, din minutul 120, a dat peste cap toate scenariile posibile şi a adus Cupa la Buzău, după ce ultimele două ediţii fuseseră adjudecate de jucătorii de la Lanuri.

Culmea, cu doar un minut înainte, elevii lui Tase Lăptoiu conduceau cu 2-1 şi se credeau, deja, învingători.

Pe lângă victoria din Cupă, reprezentanţii clubului buzoian au primit şi o altă veste bună.cupa 7

Sunt şanse reale ca din sezonul viitor tânăra grupare să fie sprijinită de municipalitate, graţie modificărilor aduse în Legea Sportului.

Reprezentanţii AJF Buzău promit că evenimentul de ieri nu va fi singular şi că meciurile spectacol vor fi tot mai dese, în ciuda absenţei unei echipe fanion a oraşului.

Pe lângă trofeul câştigat aseară, FC Buzău s-a impus şi în seria întâi a ligii a V-a din judeţ. (Andrei Solomon)