Publicat la: 03.09.2018. 18:14 / 833 views

DERBY LOCAL ADJUDECAT DE GLORIA BUZĂU. ROŞ-ALBAŞTRII CÂŞTIGĂ CU METALUL ŞI SPERĂ LA PROMOVARE

Gloria s-a impus, sâmbătă, în primul derby local cu Metalul, mai clar decât se aşteptau microbiştii. Roş-albaştrii au câştigat fără drept de apel, cu 3 la 0, într-un meci pe care l-au dominat din primul până în ultimul minut.

metalul gloriaMeci fără istoric, ieri seară, pe arena Cornel Negoescu, în derbiul local dintre Metalul Buzău şi SCM Gloria. După o evoluţie fără greşală şi extrem de pragmatică, mai ales în cel de-al doilea mitan, roş-albaştrii s-au impus la scor de neprezentare, 3 la 0.

Veteranul oaspeţilor, Ciprian Petre, debutant la Gloria la 38 de ani, a deschis scorul în minutul 35, tot el oferindu-i pasa de gol lui Truţa, în minutul 43. La pauză, Gloria intra cu un 2-0 liniştitor iar spectatorii anticipau, deja, o victorie a elevilor lui George Timiş.

Metalul a încercat să revină după pauză, dar s-a lovit de apărarea excelentă şi de jocul tactic fără cusur al oaspeţilor. Mai mult, Gloria a mai punctat o dată, cu 20 de minute înainte de final, prin acelaşi Andrei Truţă.

Etapa viitoare, Gloria primeşte la Râmnicu Sărat pe Sporting Lieşti, iar Metalul de deplasează la Rădăuţi, pentru meciul cu Bucovina. (Andrei Solomon)