AUR BALCANIC CU ȘTAFETA, PENTRU MARINA BABOI BUZOIANCA A URCAT PE PODIUM ȘI LA 100 DE METRI

Sprintera buzoiana Marina Baboi a obtinut medalia de bronz, la proba de 100 de metri plat, in cadrul Campionatelor Balcanice, competitie disputata la Cluj. Daca la proba regina a urcat doar pe treapta a treia a podiumului, Marina a contribuit la aurul romanesc, obtinut la stafeta de 4 X 100 de metri.

marina baboi site2 marina baboi site1

Lidera sprintului românesc a obținut o performanță notabilă, la Campionatele Balcanice de la Cluj. Marina Baboi a obținut medalia de bronz la 100 de metri plat, prima la un concurs balcanic individual de seniori. Marina a fost depășită cu 3 sutimi de secundă, de bulgăroaica Eftimova și sârboaica Tarcanic (Tarcanici).

Proba de ștafetă 4 X 100 de metri a fost, însă, dominată de România. Aflată în ultimul schimb, Baboi și-a luat revanșa în fața sprinterei bulgare, aducând medalia de aur delegației române.

La startul campionatelor balcanice s-au aliniat aproape 300 de sportivi din douăsprezece țări. Delegația României a fost compusă din 64 de atleți, 36 la masculin și 28 la feminin.

Sezonul atletic de pistă, pentru 2020, s-a încheiat oficial pentru vitezista buzoiană. După câteva zile de recuperare,  Marina va începe pregătirea la 1 octombrie, pentru sezonul competițional 2021. (Andrei Solomon)